Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti Empty
PostajNaslov: 17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti   17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti I_icon_minitime17.10.11 12:35

17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti Hrvatska-USA_515x310

Hrvatska stoje sljeva: Zlatko Kranjčar,Dražen Ladić,Vlado Kasalo,Saša Peršon,Tonči Gabrić,Aljoša Asanović,Zoran Vulić,Darko Dražić Čuče: Marko Mlinarić,Ivan Cvjetković,Kujtim Shala,Mladen Mladenović,Gregor Židan,Dragutin Čelić

Hrvatska reprezentacija je 17. listopada 1990. godine odigrala prvu utakmicu u suvremenoj povijesti i u Zagrebu pobijedila SAD 2:1

17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti Hrusa17101990

Hrvatska nogometna reprezentacija prvi je put nastupila 2. travnja 1940. godine, kada je u Zagrebu svladala Švicarsku 4:0, a do 1944. odigrala je 19 utakmica. Dvadesetu utakmicu Hrvatska je imala 1956. godine, a tom prigodom u Zagrebu je upisana pobjeda 5:2 protiv Indonezije. Na novi nastup hrvatske nacionalne selekcije čekalo se 34 godine. Premijera u suvremenoj povijesti dogodila se 17. listopada 1990. godine, a suparnik na maksimirskom stadionu bila je selekcija SAD. Hrvatska je u tim danima još uvijek bila dio Jugoslavije, uslijed čega je bilo teškoća u organizaciji utakmice. Suparnik nije pripadao vrhu svjetskog nogometa, ali reprezentacija SAD predstavila se kao dobra momčad. Uostalom, Hrvatskoj je tada bilo najvažnije odigrati premijernu utakmicu, a protiv Amerikanaca je ispunjen i rezultatski cilj, ostvarena je pobjeda 2:1.

Na maksimirskom stadionu te listopadske večeri okupilo se 30 tisuća gledatelja, a hrvatski izbornik bio je Dražan Jerković. On nije mogao izvesti najjači sastav, jer je istog dana nastup imala i mlada jugoslavenska reprezentacija, u kojoj su važnu ulogu imali i hrvatski nogometaši. U to vrijeme Hrvatski nogometni savez nije bio član međunarodnih organizacija, već je bio dio jugoslavenskog nogometnog sustava. Stoga su Zvonimir Boban, Davor Šuker, Alen Bokšić i Robert Jarni tog povijesnog dana nastupali za mladu jugoslavensku selekciju, koja je gostovala u Sovjetskom Savezu. Ipak, Hrvatska je Amerikancima suprotstavila sasvim solidnu momčad, iako je Jerković na raspolaganju imao samo 14 nogometaša.

U prvih dvadesetak minuta nije bilo pogodaka, ali u 29. minuti maksimirski stadion je proključao. Marko Mlinarić je bio asistent, a mrežu gostiju zatresao je Aljoša Asanović. Zanimljivo, Asanović je tada bio član francuskog Metza, a kako utakmica Hrvatska – SAD nije imala službeni karakter, teškom je mukom ishodio dolazak u Zagreb i nastup na premijeri. Aljoša je, međutim, uspio stići privatnim zrakoplovom predsjednika Metza. Asanović je na terenu bio do 58. minute, a nakon toga brzo se zaputio natrag u Francusku. Ono najvažnije stigao je napraviti, postigao je povijesni pogodak i značajno pomogao Hrvatskoj da ostvari pobjedu.

Drugi pogodak Hrvatska je postigla samo četiri minute kasnije nakon prvog. Opet je važan dio posla napravio Mlinarić, proigrao je Ivana Cvjetkovića, a on se prometnuo u golgetera. Hrvatska je, dakle, već u 33. minuti imala sigurno vodstvo 2:0, te najavila trijumf. Amerikanci su, doduše, u drugom poluvremenu ublažili poraz, strijelac je bio Dayak, ali više od toga nisu uspjeli napraviti. Tako je Hrvatska upisala premijernu pobjedu, te najavila niz uspjeha koji su uslijedili u sljedećim godinama. Valja napomenuti da su, između ostalih, te večeri hrvatski dres nosili Slovenac Gregor Židan i kosovski Albanac Kujtim Shala.

HRVATSKA – SAD 2:1 (2:0)

Hrvatska: Ladić (od 70. Gabrić), Vulić, Dražić, Čelić, Kasalo, Peršon (od 71. Židan), Shala, Z. Kranjčar, Cvjetković, Asanović (od 58. Mladenović), Mlinarić.

SAD: Meola, Trittschun, Balboa, Armstrong, Fraser, Banks (od 81. Windischmann), Harkes, Eichmann (od 57. Bliss), Krumpe (od 46. Dayak), Murray, Vermes.

Sudac: Sergio Coppetelli (Italija).

Gledatelja: 30.000.

Žuti kartoni: Murray, Shala, Balboa.

Strijelci: 1:0 Asanović (29), 2:0 Cvjetković (33), 2:1 Dayak (80).

Igrač utakmice: Marko Mlinarić

Izvor

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.

Datum registracije : 04.03.2009

PostajNaslov: Re: 17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti   17.10.1990. dan odigravanja prve utakmice Hrvatske reprezentacije u suvremenoj povijesti I_icon_minitime19.10.11 8:33