Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Neprirodan izbor - dete ili posao

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Neprirodan izbor - dete ili posao Empty
PostajNaslov: Neprirodan izbor - dete ili posao   Neprirodan izbor - dete ili posao I_icon_minitime22.02.11 11:10


Odraz diskriminacije žena u Srbiji je i činjenica da većina poslodavaca nerado zapošljava radnicu za koju pretpostavlja da će uskoro koristiti trudničko odsustvo, upozorava poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Najčešće diskriminisane grupe u društvu, rekla bi većina među nama, jesu Romi i pripadnici LGBT populacije. Međutim, za osam meseci rada poverenika za zaštitu ravnopravnosti veliki broj pritužbi stigao je i u oblasti rada i zapošljavanja. Česta meta te vrste diskriminacije su žene koje o tome ne žele da govore javno.

Izjave Dragane Sočanin i Nevene Petrušić

Iako sa jednom od najnižih stopa nataliteta u Evropi, majkama i onima koje to žele da postanu situacija u društvu ne ide na ruku.

Većina poslodavaca nerado zapošljava radnicu za koju pretpostavlja da će uskoro koristiti trudničko odsustvo. Zato, kada se dete rodi, majke su na muci - kako ga odgajati, a pritom zadržati posao.

Dragana Sočanin iz Udruženja "Roditelj" kaže da su imali primera samohranih majki sa dvoje ili troje dece koje su dobile otkaz i nusu dobile platu.

"Najdrastičnije je kad im se u oči kaže - 'Ja na tebe ne mogu da se oslonim, jer si trudna'", rekla je Dragana Sočanin.

"Od žena se traži da se izjasne o ličnim planovima za zasnivanje porodice, ima i primera da se traži potpisivanje blanko sporazumnog raskida radnog odnosa ako žena ostane trudna. Sve su to eklatantni primeri diskriminacije žena", tvrdi Nevena Petrušić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Praksa pokazuje da često ne razlikujemo diskriminaciju od povrede drugih prava, kao i da, kada je prepoznamo, ne znamo da je adresa - poverenik za zaštitu ravnopravnosti. Ako se utvrdi da je diskriminacije bilo, put do pravde nije jednosmerna ulica.

Nevena Petrušić pojašnjava da se i ranije čitav postupak okončavao u roku od tri meseca i da je potpuno besplatan.

Zakone imamo, ali mehanizmi zaštite nisu razvijeni. Kako inspekcija ne radi po automatizmu, već po prijavi, svako od nas trebalo bi da se informiše o svojim pravima kako bismo znali da prepoznamo diskriminaciju, slučaj prijavimo, i od nadležnih organa tražimo da reaguju.

izvor
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Neprirodan izbor - dete ili posao Empty
PostajNaslov: Re: Neprirodan izbor - dete ili posao   Neprirodan izbor - dete ili posao I_icon_minitime02.03.11 20:39

Kako je ovo uzasno ..i nije to samo u Srbiji koliko znam to je problem svugdje ...mnoge zene skrivaju da su se tek udale ili da ce se udati kad idu na razgovore na posao ...po meni je nedopustivo kod sistematskog pregleda ici na pregled kod ginekologa da se utvrdi da li je zena u drugom stanju...to mi je bas uzas...zagovaraju veci natalitet ...a kako kad sta god danas podes kao mlada majka nista ti nece poci za rukom ..ne samo posao ..nego pokusaj naci stan u zakup sa malim djetetom ni jedan gazda te nece primiti ..ne znam sta se desava sa ovim svijetom ..svi kazu djeca su nase blago nesto najbolje i najljepse na svijetu ..i svi vole djecu ..a kad su ove stvari u pitanju onda prvo pitamje je imate li dijete ili jeste li trudni

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Neprirodan izbor - dete ili posao Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
vladex
Početnik
Početnik



Male
Leo Dragon
Broj postova : 30
Godine : 47
Datum registracije : 03.11.2011

Neprirodan izbor - dete ili posao Empty
PostajNaslov: Re: Neprirodan izbor - dete ili posao   Neprirodan izbor - dete ili posao I_icon_minitime23.11.11 18:44

Mislim da treba izabrati i jedno i drugo. To je jedini ispravan izbor.
[Vrh] Go down
LuckyM5
Ljubitelj foruma
LuckyM5


Female
Capricorn Horse
Broj postova : 3859
Godine : 45
Datum registracije : 25.10.2011

Neprirodan izbor - dete ili posao Empty
PostajNaslov: Re: Neprirodan izbor - dete ili posao   Neprirodan izbor - dete ili posao I_icon_minitime23.11.11 20:37

Uvijek bih izabrala dijete i obitelj pod cijenu svega. Žalosno je ovakva ponašanja. Moja kolegica kad se zaposlila sa mnom je zatajila jedno dijete tužni Nije imala hrabrosti reći mogućem budućem poslodavcu na razgovoru da ima dvogodišnje dijete kući tužni. A ovo starije je rekla. čak ni nama sa posla nije rekla, pa ja kad sam joj vidjela to drugo dijete i kad uje rekla da je njeno sam se šokirala na negativan način affraid Jer koliko god je ovaj sustav surov i neprijateljski raspoložen prema djeci i budućim mamama, još mi je jadniji njen postupak. Fuj. Radi posla. ???? Nema što nebi radila ali moje djete je ispred svih. jer još uvijek ima normalnih ljudi koji podržavaju novi život. Ima još slučajeva . Moja prijateljica nakon 4 prijevremena poroda i 4 mrtve djece , napokon je dobila živo i zdravo a njena majka danas kad iznajmljuje stan neće obitelji ni djecu????? koji apsurd. E kakvi smo mi to ljudi. Gdje se izgubilo suosjećanje i ljubav prema djetetu tužni
[Vrh] Go down
Pospani Vetar
Početnik
Početnik



Female
Capricorn Buffalo
Broj postova : 20
Godine : 50
Datum registracije : 05.05.2013

Neprirodan izbor - dete ili posao Empty
PostajNaslov: Re: Neprirodan izbor - dete ili posao   Neprirodan izbor - dete ili posao I_icon_minitime07.05.13 13:36

Uzasan tretman pri zaposljavanju zena.
Od pitanja dal mislite jos da radjate i da li ste protivnik abortusa pa sve do smanjivanja plate i ucena otkazom.

Zanimljiva je cinjenica da ukoliko ste nezaposlena majka ne mozete dobiti mesto u vrticu za dete a ukoliko nemate dete u vrticu ne mozete naci posao jer nema ko da brine o detetu. confused
[Vrh] Go down
Sponsored content





Neprirodan izbor - dete ili posao Empty
PostajNaslov: Re: Neprirodan izbor - dete ili posao   Neprirodan izbor - dete ili posao I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Neprirodan izbor - dete ili posao
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Izbor
» Dok dete čeka
» Kao dete verovao/la sam da..
» Ono sto trazimo i ono sto gubimo...
» Izgorelo dvogodišnje dete

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Obitelj, dom, kultura življenja :: Obitelj i prijatelji-
Forum(o)Bir: