Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Od stočara do cvjećara

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Od stočara do cvjećara Empty
PostajNaslov: Od stočara do cvjećara   Od stočara do cvjećara I_icon_minitime15.11.10 10:32

Od stočara do cvjećara 2a78qs7

Kada prije nekoliko godina na natječaju za zakup državne zemlje jedini nisam dobio ni grumen, bio sam ogorčen jer tada je u pitanje došao obiteljski posao sa svinjogojstvom i naša egzistencija, no danas, nakon što sam odustao od uzgoja krmača i prešao na cvjećarstvo, zahvalan sam općinskom Povjerenstvu za zemlju što mi ju je uskratilo! Napravili su mi uslugu! - kaže danas 49-godišnji cvjećar Mirko Matić iz Satnice Đakovačke, pripremajući brojne vrste krizantema sa suprugom Marijom za Sve svete. Prebacivši se s krmača na jednu od kraljica cvijeća, taj je Satničanin, otvoreno priznaje, spojio ljubav i posao jer, kaže, voli cvijeće i danas od njegova uzgoja obitelj može živjeti, a djeca se školovati.

A 2001., kada se raspao Torpedo u kojem je radio 22 godine, Mirkov pogled na budućnost nije bio posut cvijećem; taj je metalac propao i završio u stečaju prema klasičnom 'hrvatskom receptu'. Mirko se odlučuje baviti svinjogojstvom pa izvan naselja pravi objekte i naveliko počinje raditi s 25 krmača. Cilj - proizvodnja kvalitetnog rasplodnog materijala i matičenje.
- Prvi smo na ovom terenu imali pijetrene, bili članovi Hrvatskog stočarskog centra. U objekte sam uložio da sam jednu kuću mogao napraviti… - kaže Mirko.
Nameće mu se potom potreba širenja posla na 50 krmača, kreće i u proširenje objekata, razmišlja o kreditu… međutim ostaje bez dijela zemlje među kojom je jednu parcelu dotad radio u državnom zakupu. No, na spomenutom natječaju za zakup, iako je licitirao na pet parcela, nije dobio nijednu.
- Nisam bio član ni HDZ-a ni HSS-a, koji su si raznim kombinacijama zemlju podijelili međusobno - kaže Matić.
Ne dobivši zemlju, odustaje od svega i ostaje na samo pet krmača, odlazi raditi na more pa se vraća u Đakovo, gdje radi bez prijave. U cvjećarstvo je krenuo lani; on i supruga u vrtu su postavili plastenike od 220 četvornih metara. U njima “velike lopte”, špine, bekerice, krizanteme zvane Yoko Ono, frogy…
- No ima posla više nego na 15-20 hektara zemlje. Sadnja je oko Petrova, nakon čega slijede četiri mjeseca intenzivnog posla, a prije sadnje opsežne pripreme. Ovih dana, uoči Svih svetih, radi se i po 12 sati, no u radu s krizantemama zaboravim na nepravdu sa zemljom, to me opušta, a i prihod je pristojan - kaže cvjećar, poručujući kako se svinjogojstvu ne bi vratio nikada.

Autor: Suzana ŽUPAN

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
Od stočara do cvjećara
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Priroda i ekologija :: Poljoprivreda-
Forum(o)Bir: